Warsztat
Charakterystyka najczęściej używanych rdzeni firmy Amidon. W odnośniku Specs for  RF Toroids znajduje się interaktywny program do obliczeń cewek z użyciem tych rdzeni.uruchom: Specs for  RF Toroids

Interaktywny  program  do  obliczeń  toroidów


Schemat aplikacji i różnice między TDA7056 a TDA7056A
Filtr akustyczny, pasmo od 400Hz do 3KHz


Zasilanie anten symetrycznych kablem współosiowym powoduje niesymetrię układu. Objawia się to promieniowaniem energii w.cz. poprzez ekran kabla oraz zaburzeniem charakterystyki promieniowania anteny.

Aby tego uniknąć należy zastosować tzw. balun (ang. balanced-unbalandec) 1:1. W tym celu na pierścieniu ferrytowym o średnicy ok. 40-60 mm z materiału F81 należy nawinąć trifilarnie 10 zwojów drutu miedzianego emaliowanego o średnicy 1.6 mm. Rdzeń o takich wymiarach powinien wytrzymać moc ok. 1kW. Balun pracuje na wszystkich pasmach amatorskich KF. Pierścień należy umieścić w pudełku i wyprowadzić na zewnątrz gniazdo UC1 i zaciski do dipola.


Balun, symetryzator antenowy.
Transformator antenowy z przekładnią 1:4. Czasami przydatny do anten typu LW.

 
Przykład zastosowania rdzeni Amidon do wykonania filtrów pasmowych.

Wzmacniacz akustyczny 1W.
Tak zaprojektowałem swoją antenę na pasma KF. Program interaktywny umożliwia symulacje i obliczenie wartości rzeczywistych.
Przydatne linki
Miernik  do  pomiaru  indukcyjności  i  pojemności                                                   styczeń 2007
Miernik mikroprocesorowy do pomiaru indukcyjności i pojemności. Przełączanie funkcji L, C i kalibracji odbywa się za pomocą przycisków zwiernych w układzie przerzutników bistabilnych z wykorzystaniem układu NE555.
 
 
 
Jurek  SQ7JHM
SQ7JHM                        
Sztuczne obciążenie o oporności 50ohm i mocy 50W